Toaletní stolky nejsou jen tak obyčejnými kusy nábytku - říkají nám mnoho o společnosti a jejímu vkusu napříč staletími. Vzhled toaletek, jak je známe dnes, se začal formovat v 17. století, i když za jejich předchůdce se považují menší dřevěné krabičky, které se našly již v hrobkách ve starém Egyptě. Byly plné různých parfémů, barev na obličej, mastiček či dokonce ručních zrcátek, které však ještě nebyly ze skla, ale z leštěného kovu. To, že se tyto 3000leté boxy našly v hrobkách, naznačuje, jak důležité bylo pro lidi vylepšovat svůj vzhled a zvyšovat tak svůj společenský status. A tak to zůstalo až dodnes.Marie Thérése

Tak, jak měli své "zkrášlovací" krabičky Egypťané, tak byly i o mnoho století později důležité pro Francouzky. Ty si své dřevěné krabice s ornamenty brávaly, jak se na správné dámy patří, všude s sebou a nazývale je necessaires. Toto slovo, i když počeštěné, známe dodnes i my - nesesér - označuje taštičku s kosmetikou a líčidly.

I když se tyto dřevěné boxy daly brát všude s sebou, správná dáma potřebovala na důkladnou úpravu svého zevnějšku přece jen větší klid. A tak koncem 17. století někoho šikovného napadlo položit tento box na stolek a přiložit k němu židli - a toaletní stolek byl na světě! V 18. století začala popularita takovýchto stolků stále více narůstat a stala se znakem jakési společenské prestiže. Nejvíce ho proslavila Madame de Pompadour, milenka francouzského krále Ludvíka XV., která byla považována za "trendsetterku" tehdejší doby. Za toaletním stolkem ji najdeme na různých malbách. Madame de Pompadour se dokázala zkrášlovat celé hodiny, ale zároveň během tohoto procesu přijímala i návštěvy. Stolek tedy nesloužil pouze na vylepšování vzezření, ale byl také důležitým místem pro různá setkání a debaty.

Další významnou Francouzkou, která nedala na svůj toaletní stolek dopustit, byla ku příkladu Marie Antoinetta, francouzská královna a žena Ludvíka XVI.


toaletnií stolekV 19. století už nebyly toaletní stolky v ložnicích ničím výjimečným. V Evropě se začaly vyrábět toaletky inspirované gotikou, rokokem, renesancí či viktoriánským stylem, které se vyznačovaly různými ozdobami, složitostí a vyřezávanými motivy jako rostliny, květiny či vinice.

V Americe byl design toaletních stolků jednodušší. Staly se neodmyslitelným prvkem hollywoodských filmů 20. až 30. let minulého století, které je velmi zpopularizovaly. Tyhle filmy byly bohaté na scény, kde hlavní hrdinka - femme fatale, seděla ve své ložnici za elegantním toaletním stolkem a vytvářela si dramatické líčení očí či růžovala rty. Samozřejmě se toaletní stolky nevyráběly jen pro ženy. Mužům však sloužily většinou jen na holení, proto se vyráběly stolky s vyšším zrcadlem a bez taburetů, protože muži při holení stáli.

V současnosti najdeme na trhu toaletní stolky mnoha stylů a materiálů, dyzajnovaných od jednoduchých linií a barev, přes složitější až po vintage kusy. I dnes jsou toaletky stále aktuálním kusem nábytku - trh je zaplaven nejrůznější kosmetikou a přípravky, ve kterých musí mít dámy přehled a pořádek. A samozřejmě každá žena má ráda momenty, kdy se věnuje jen a jen sobě a zkrášluje se. Toaletní stolek je proto pro tento účel ideální. Pokud se chcete cítit jako královna či princezna a preferujete romantický styl, naše vintage toaletní stolky jsou pro vás ty pravé!