KategorieFilter
 
 
 
 

Krásné a lesklé šperky: Jak je správně vyčistit?

Středa, 28 dubna 2021
Krásné a lesklé šperky: Jak je správně vyčistit?

Šperky se po určité době opotřebují a jejich lesk se vytratí. Jestli chcete, aby vypadaly jako nové, je potřeba je pravidelně čistit a starat se o ně. Jak na to?

Vždy okouzlující: Jak správně čistit šperky?

Zlato, stříbro či jakýkoliv jiný materiál se po čase nošení změní. Ztratí svůj lesk a charakteristický vzhled. Na to, aby ten váš vypadal i po letech jako nový, se o něj musíte starat. Jak správně vyčistit všechny šperky, které máte doma?

Základem je správné uložení

Materiály, které se používají na výrobu šperků, jsou často velmi odolné. Nesprávné skladování je však může v mnohém ovlivnit. Řetízky, náramky nebo náušnice byste neměla mít položené jen tak, na poličce.

Při skladování máte dvě možnosti. Tou první je klasika ve formě šperkovnice. Na šperky nepadá prach a jsou chráněné před přímým slunečním zářením.

Druhou možností jsou sametové sáčky. Můžete je dostat při zakoupení šperku. Dají se však koupit i samostatně. Takové skladování je poměrně nepraktické. Šperky nejsou na jednom místě. Když budete jeden chtít, strávíte delší dobu jeho hledáním.

 

TIP: Jestli šperky skladujete ve šperkovnici, ukládejte je tak, aby se navzájem nedotýkaly. Pokud v sáčcích, každý kousek měl mít svůj vlastní.

 

Při čištění buďte opatrní

Hrubá síla ještě nikdy nikomu při čištění šperků nepomohla. Právě naopak. Na čištění si proto vyhraďte čas. Počítejte s tím, že jestli jich máte doma víc, proces bude delší. Všechny šperky rozložte, abyste od čistění nemusela odbíhat.

Některé kousky, jako například náušnice nebo prsteny, jsou propracovanější a složitější. Jejich čištění bude náročnější.

Vyhněte se používání ostrých předmětů, jako například jehel nebo pinzety. Hůře dostupná místa zkuste vyčistit ručně. Jestli se vám nedaří, nechejte to radši na odbornících.


Šperkovnice je skvělý způsob, jak skladovat šperky.

Čištění závisí na materiálu

Samotné čištění a prostředky, které při něm použijete, závisí na šperku. Každý materiál se chová jinak. Zlato je na rozdíl od stříbra odolnější. Nevyžaduje speciální přípravky. Stříbro a jiné materiály jsou však náchylnější. Proto si musíte dát pozor, co na ně použijete.

Zlato

Zlato je jeden z nejoblíbenějších materiálů. Vypadá elegantně a dá se zkombinovat s každou barvou. Jestli jste si všimla, že váš řetízek nebo prsten už nejsou takové, jaké bývaly, měla byste je vyčistit.

Výhodou zlata je zejména to, že při jeho čištění ušetříte. Nemusíte kupovat žádné speciální přípravky. Stačí vám čistá voda a trocha saponátu.

Do této směsi vložte všechny zlaté šperky a jemně je rukou nebo hadříkem vyčistěte. Zlato následně z vody vyjměte a osušte.

Jestli chcete, aby byl šperk lesklý, dokupte si lešticí hadřík. Stojí jen pár korun a šperk krásně rozzáří.

Stříbro

Stříbro je krásný, ale velmi náročný materiál. Vyžaduje složitější péči. Když ji zanedbáte, může oxidovat. Sice jde o přirozený proces, ale ne každý touží po tom, aby byl jeho stříbrný šperk černý.

Na čištění stříbra byste měla využít speciální přípravek na leštění. Je volně dostupný v mnoha drogeriích. Případně ho koupíte ve specializovaných obchodech. Přípravek stačí nanést na hadřík. Jím následně všechny šperky vyčistíte.

Šperkovnice by měla mít hodně přihrádek.

Chirurgická ocel

Stejně jako zlato, ani chirurgická ocel není náročná na čištění. Pěkného lesklého vzhledu docílíte směsí čisté vody a mýdla. Postup je jednoduchý. Šperky vložte do vody, hadříkem umyjte a vysušte.

Perly

Perly jsou charakteristické tím, že ztrácejí pěkný vzhled tehdy, když je člověk nenosí. Důvodem je fakt, že perly potřebují dotyk s pokožkou. Přirozená mastnota, která se na ní nachází, je určitým způsobem leští.

Když však perly delší dobu nenosíte, vysuší se. Začnou šupinatět. Tento proces je ze začátku pouhým okem neviditelný. Po jisté době však ovlivní jejich pěkný vzhled.

TIP: Perly mohou po čase odpadnout. Ještě předtím, než si šperk nasadíte, zjistěte, zda dobře drží.

Kdy je to třeba nechat na odborníkovi?

Některé šperky jednoduše doma nevyčistíte. Jsou to propracované a složité kousky. Případně příliš opotřebené nebo zanesené. Odborníci je umí vyčistit laserem a ultrazvukem.

Specialisty na drahé kameny můžete navštívit i tehdy, když se šperky bojíte čistit nebo na to nemáte čas.

Samotné čištění nestačí

Ano, pravidelné čištění šperků je důležité. Rozhodne však nestačí. Důležitá je i správná péče. Při ní platí několik pravidel.

Šperky nenoste při cvičení a fyzické práci

Jestli chcete, aby šperk vypadal pěkně i po letech, vyhněte se jeho nesprávnému nošení. V životě existují situace, kdy šperky nepotřebujete. Mohly by vám zavazet. Nemluvě o tom, že je velmi jednoduše zničíte.

Šperky nenoste:

  • při fyzické práci, například na zahradě,
  • při vaření,
  • při sportu, hlavně při plavání,
  • při speciálních událostech, například na koncertě, kde byste ho mohla snadno ztratit.

Dávejte pozor na chemické látky a čisticí prostředky

Mnohé čisticí a kosmetické prostředky obsahují látky nevhodné pro šperky. Ty dokážou urychlit oxidaci či kov úplně znehodnotit. Pozor byste si měla dávat na parfémy, krémy, spreje či mýdla.

Šperky odložte i tehdy, když něco umýváte. V tomto případě jde zvláště o prsteny a náramky. Čisticí prostředky obsahují jemné částečky. Ty mohou šperk poškrábat.

Šperkovnice dokáže skvěle ochránit šperky před slunečním zářením.

Vyhněte se náhlé změně teplot

Některé materiály jsou citlivé na náhlé změny teploty. Proto se jim snažte vyhýbat. Taktéž si dávejte pozor na přímé sluneční záření.

Všechny šperky ukládejte do šperkovnice nebo speciálních sáčků. Vyhnete se změně barvy, popraskání, oxidaci či jiným problémům.

Shrnutí

Správná péče o šperky je základem. Jen díky ní budou vypadat i po letech jako nové. Čištění však není všechno. Kromě toho nezapomínejte na vhodné skladování a pár pravidel spojených s jejich nošením.

Nejlepším způsobem skladování je šperkovnice. Prohlédněte si naši nabídku těch nejkrásnějších a ochraňte své šperky stylově a moderně.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze